Надзвичайники закликають не ризикувати своїм життям та не виходити на тонку кригу!
Від початку 2021 року на водних об'єктах України загинуло понад 25 людей. Рятувальники щодня працюють над попередженням виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних із загибеллю людей на водоймах: проводять превентивну роботу з населенням, навчають громадян алгоритму дій у разі потрапляння під кригу. При цьому, для тих, хто знехтує застереженнями надзвичайників, вихід на кригу може обернутися трагедією!
Так, 22 січня у Волинській області рятувальники Любомльського району провели профілактичний рейд серед громадян, нагадавши їм про небезпеки, що можуть очікувати на кризі. ДСНСівці закликали суворо дотримуватись правил безпеки життєдіяльності, роз’яснили алгоритм порятунку людини, яка провалились під лід. До того ж наголосили любителям зимової риболовлі не скупчуватися на одному місці великими групами, не виходити на тонкий лід, а батькам не слід не лишати дітей без нагляду поблизу водойм.
На Вінничині рятувальники м. Тульчин спільно з працівниками поліції також провели інформаційно-роз'яснювальну роботу щодо безпечного перебування людей на кризі. Фахівці ДСНС нагадали громадянам основні правила безпеки взимку та розповіли про способи порятунку людей, які опинилися у полоні крижаної води. Усім присутнім рятувальники роздали інформаційні листівки із застереженнями про те, як поводити себе на кризі, щоб обійшлося без трагічних наслідків та травм.
Водночас в Івано-Франківській області співробітники ДСНС Рогатинського району провели профілактичні бесіди з громадянами, які рибалили на міському озері. Фахівці Служби порятунку вручили їм тематичні пам’ятки про правила безпечної поведінки на льоду, а також про заходи, які необхідно вживати, якщо ви все ж провалилися під кригу.
У Кіровоградській області працівники ДСНС провели профілактичні бесіди з рибалками та перехожими у селищах Компаніївка, Смоліне та у місті Гайвороні, застерігши від необачних вчинків на кризі. Фахівці Служби порятунку наголосили: нехтуючи простими правилами, людина наражає себе на велику небезпеку загинути в крижаній воді. Рятувальники закликали не ризикувати життям, виходячи на підступний лід без засобів порятунку: мотузки, довгої палиці, великих цвяхів тощо. Крім того, варто чітко знати, як поводитись, якщо раптом провалився під кригу, або став свідком нещасного випадку з іншою людиною. Та особливо небезпечно допускати дітей на лід – про це повинні пам’ятати усі батьки.
А на Миколаївщині надзвичайники наочно продемонстрували громадянам як діяти людині, яка провалилась під лід. Під час показового навчання водолаз показав що робити в ситуації, якщо людина провалилася під кригу. Рятувальник зазначив, що головне — не піддаватись паніці й зберігати спокій. Не варто робити різких рухів, слід стабілізувати подих, розкинути руки в сторони й намагатися зачепитися за крайку льоду, додавши тілу горизонтальне положення; наступним кроком є спроба обережно налягти грудьми на край льоду й закинути одну, а потім й іншу ногу на лід. Вибравшись на кригу, слід перекотитись і відповзати у той бік, звідки ви прийшли, повільно переміщаючись до берега.
Шановні громадяни, фахівці Служби порятунку нагадують:
- виходити на лід можна тільки за стійкої морозної погоди;
- забороняється виходити на кригу, товщина і міцність якої вам невідомі;
- переходити водойми потрібно в спеціально позначених і обладнаних для цього місцях;
- забороняється спускатися на лижах з крутого берега на неперевірений на міцність і товщину лід;
- забороняється збиратися на кризі великими групами в одному місці;
- не можна виходити на лід: у місці з’єднання річок; у випадку швидкої течії річки у цьому місці; за наявності вмерзлих у лід дошок, палиць та інших предметів; у випадку різного забарвлення льоду; під час сильного перепаду температури й потепління;
- не вживайте спиртні напої біля водойм;
- пильнуйте за дозвіллям дітей та пояснюйте їм небезпеку тонкої криги.
Якщо з вами сталася надзвичайна подія, або ви стали свідком такої, — не зволікайте, телефонуйте до Служби порятунку за номером 101!
Андрій ШЕЛЕСТЮК,
начальник Носівського РС Управління
ДСНС України у Чернігівській області